Ronald A. Seale, 33°
Ronald A. Seale, 33°
Sovereign Grand Commander
Ancient and Accepted Scottish Rite Southern Jurisdiction
Wiggins
R:. W:. Michael L. Wiggins, 33°
Deputy,
Orient of Texas
Greg McEwen, 33° IGH
Greg McEwen, 33°
IGH Personal Representative of the SGIG
and Chairman of the Waco Valley
Claude O Ervin, 33° IGH
Claude Ervin, 33°
IGH Chairman Emeritus
(Chairman from 2000 – 2014)
Mike Waldrop
Michael L. Waldrop, 32° KCCH,
General Secretary of the Waco Valley
bickett
Robert F. Bickett, 32°
Venerable Master Waco Lodge of Perfection (14°)
Taylor
Larry J. Taylor, 32° KCCH
Wise Master Waco Chapter of Rose Croix (18°)
Stanislaw
Casey D. Stanislaw, 32°
Commander Waco Council of Kadosh (30°)
Brown
Edward M. Brown, 32°
Master of KadoshWaco Consistory (32°)

 

2017 Complete Officer Listing

Waco Lodge of Perfection (4-14°)

(Elective Officers)
Venerable Master               Robert F. Bickett, 32°
Senior Warden                    William F. (Rick) Trogdon, 32° KCCH
Junior Warden                    Stanley C. Parker, 32° KCCH
Orator                                   David L. Everett, 32°
Prelate                                  W. Kermit Brock, 32°
Almoner                               Frank M. Gentsch, 33° IGH
Secretary                              M.L. (Mike) Waldrop, 32° KCCH
Treasurer                             Cameron M. Talbert, III, 33° IGH
(Appointive Officers)
Master of Ceremonies       Candido P. Mohedano, 32°
Expert                                   Jeffrey M. Hewlett, 32° KCCH
Assistant Expert                 Clinton C. Detlefsen, 32°
Captain of the Host           Robert E. Bain, 32°
Tiler                                      Thomas M. Grusendorf, 33° IGH
Assistant Tiler                    Charles D. Easter, 32°

Waco Chapter of Rose Croix (15-18°)

(Elective Officers)
Wise Master                          Larry J. Taylor, 32° KCCH
Senior Warden                     Jimmy R. Rumsey, 32° KCCH
Junior Warden                     Francisco D. Somera, 32°
Orator                                     Robert W. Marshall, 32° KCCH
Almoner                                 Frank M. Gentsch, 33° IGH
Secretary                                M.L. (Mike) Waldrop, 32° KCCH
Treasurer                               Cameron M. Talbert, III, 33° IGH
(Appointive Officers)
Master of Ceremonies            Christopher D. DeCluitt, 32°
Expert                                        Michael D. Burton, 32°
Assistant Expert                      Gregory L. Holmes, 32°
Standard Bearer                      Troy A. Miller, 32°
Guardian of the Temple        Bryan R. Daniel, 32°
Tiler                                           Thomas M. Grusendorf, 33° IGH
Assistant Tiler                         Charles D. Easter, 32°

Waco Council of Kadosh (19-30°)

(Elective Officers)
Commander                               Casey D. Stanislaw, 32°
First Lieutenant                        Jerry F. Eller, 32° KCCH
Second Lieutenant                   Clyde W. Kintigh, 32° KCCH
Orator                                         James M. (Mark) Wilburn, 32°
Almoner                                     Frank M. Gentsch, 33° IGH
Secretary                                    M.L. (Mike) Waldrop, 32° KCCH
Treasurer                                   Cameron M. Talbert, III, 33° IGH
(Appointive Officers)
Master of Ceremonies             Dewey D. (Buddy) Wheat, 32°
Turcopolier                                Jimmy D. Gatlin, 32°
Draper                                        Peter J. (Trey) Cavezza, 32°
First Deacon                              G. Raymond Harper, 32°
Second Deacon                         L. Kevin Wilbourn, 32°
Bearer of Beauseant                Jason P. Coffelt, 32°
Bearer of White Standard      William Shen Thornton, 32°
Bearer of Black Standard       Taylor T. Keen, 32°
Lieutenant of the Guard         C. Chad La Grone, 32°
Sentinel                                      Thomas M. Grusendorf, 33° IGH
Assistant Sentinel                    Charles D. Easter, 32°

Waco Consistory (31-32°)

(Elective Officers)
Master of Kadosh                     Edward M. Brown, 32°
Prior                                            James W. Cosper, 32° KCCH
Preceptor                                    Paul M. Plourde, 32°
Chancellor                                  Kerry R. Kilgore, 32° KCCH
Minister of State                       B. C. Lee, 32°
Almoner                                     Frank M. Gentsch, 33° IGH
Registrar                                    M.L. “Mike” Waldrop, 32° KCCH
Treasurer                                   Cameron M. Talbert, III, 33° IGH
(Appointive Officers)
Prelate                                        Richard Gaiser, 32° KCCH
Master of Ceremonies             Lee Goble, 32°
Expert                                         Douglas F. Fitzjarrell, 32° KCCH
Assistant Expert                       Thomas J. Levi, 32°
Captain of the Guard               Justin B. Duty, 32°
Tiler                                             Thomas M. Grusendorf, 33° IGH
Assistant Tiler                           Charles D. Easter, 32°

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial